Dlažba
Ploty
Cestné prvky
Tvárnice

RADY A TIPY

Najčastejšie otázky - FAQ

Zoznam najčastejšie kladených otázok, ktoré dostávame od našich klientov.

Otázka č. 1 - Aké je zloženie vrstiev zámkových dlažieb ?
Dlažba TERRABELLA® je vibrolisovaná dvojvrstvová: spodná vrstva je nosná a vrchná vrstva je nášľapná. 

 

Otázka č. 2 - Obsahuje vaša dlažba nejaké ochranné prvky ?

Do betónovej zmesi, ktorá sa používa pri výrobe dlažbových tvaroviek, sa primiešava vnútorná hydrofobizácia. Tá výrazne redukuje nasiakavosť tvarovky voči dažďovej vode a vlhkosti zo zeme, čím sa zamedzuje tvorbe cementových výkvetov. Hydrofobizácia tiež zlepšuje mrazuvzdornosť a odolnosť voči posypovým soliam.


Otázka č. 3 - Aký je rozdiel medzi dlažbami ViaBlock a ViaRoma ? Na prvý pohľad vyzerajú rovnako.

ViaBlock dlažba je vyrábaná s ostrou a skosenou hranou. ViaRoma sa vyrába len so skosenou (oblou) hranou. ViaBlock sa predáva v troch hrúbkach 4, 6, 8 cm. ViaRoma je v ponuke v hrúbke 6 cm.

Okrem toho, dlažba ViaBlock sa predáva na jednotlivé prvky (formáty), pričom ViaRoma sa predáva v skladbe - ako systémová dlažba. Základný vzorec obsahuje 3 prvky.


Otázka č. 4 - Ako kombinovať zámkovú dlažbu ?

Pri kombinovaní zámkovej dlažby zohráva dôležitú úlohu niekoľko faktorov - treba poznať v prvom rade lokálne podmienky podložia. Pri kombinovaní sa zohľadňuje aj účel, na aký sa má dlažba používať (parkovisko, námestie, verejný chodník, chodník okolo domu, dlažba do  záhrady) a podľa toho sa určí, ktorá dlažba má najvhodnejšie vlastnosti (hrúbka, okraj) pre danú lokalitu. Zohľadňuje sa aj to, na aký účel bude dlažba použitá - pojazdné plochy alebo pochôdzne plochy.

Spôsob ukladania dlažby nájdete pri každom type zámkovej dlažby v sekcii Kladačské plány, ktorá umožňuje farebné kombinácie. Ak chcete kombinovať niekoľko typov dlažieb naraz, obráťte sa na našich obchodných zástupcov, ktorí vám ochotne poradia a pripravia pre vás kladačský plán.


Otázka č.5 - Ako funguje vo vašej firme paletové hospodárstvo ?
Za každú paletu sa vyberá záloha 8 €. Ak zákazník dodá palety naspäť v nepoškodenom stave, záloha 8 € sa poníži len o cenu amortizácie (1€/paleta) a vyplatí sa mu suma 7€ za paletu. Palety v poškodenom stave nie je možné vrátiť. Bližšie info v sekcii  Všeobecných obchodných a predajných podmienok.

 

Otázka č.6 - Aký typ výstuže je vhodné použiť pri ukladaní debniacich tvárnic TERRABELLA DT ?
Výstuž v priemere 8 mm sa ukladá v priečnom smere v počte dva kusy do každej tvarovky.

Otázka č.7 - Aká je úloha geotextílie v podkladovej vrstve ?nbsp;
Geotextília sa dáva do podkladovej vrstvy, aby sa zabezpečila celistvosť podložia a správne rozloženie síl. Geotextília zabraňuje zmiešaniu podkladovej zeminy a štrkového lôžka. Bráni zanášaniu medzier, ktoré sú potrebné na odvádzanie vody. Vytvára plošnú drenáž a zabezpečuje, aby chodník nezačal nerovnomerne sadať. Pri bežných chodníkoch okolo rodinných domoch nie je natoľko potrebná. Geotextíliu treba použiť ako podklad na miestach, na ktorých sa predpokladá prejazd automobilov nad 3,5 tony.

Otázka č. 8 - Je potrebné stavebné povolenie alebo iný doklad pri kladení zámkovej dlažby, napríklad, na chodník pred domom?
Na kladenie dlažby je potrebný doklad, ktorý vystavuje mestský, obecný alebo príslušný obvodný úrad. Úrady rozlišujú medzi verejným chodníkom a úpravami na súkromnom pozemku.

(Príklad pre mesto Trnava: Pokiaľ by ste chceli upravovať verejný chodník, treba sa obrátiť na Odbor dopravy komunálnych služieb. Ak sa stavebné úpravy týkajú súkromného pozemku, treba ich ohlásiť na Odbore stavebnom a životného prostredia - "stavebné úpravy".)


Otázka č. 9 - Ako čistiť zámkovú dlažbu, tak aby som ju nepoškodil?
Najjednoduchším a najbezpečnejším spôsobom ako očistiť dláždenú plochu je vystriekať ju tlakovou vodnou pištoľou. Po vyčistení dlažbového krytu je ešte vhodné na plochu naniesť impregnačný náter, ktorý slúži ako ochranný prvok pred poškriabaním a inými nežiaducimi vplyvmi.

 

Otázka č. 10 - Je potrebné robiť medzery medzi dlažbovými kockami?
Šírka škár medzi dlažbovými prvkami je stanovená podľa STN 73 6131 na vzdialenosť 3-5 mm. Pri nedodržaní tejto škáry môže dochádzať k obrusovaniu a štiepeniu hrán.

 

Otázka č. 11 - Kedy je vhodné zavibrovať dlažbu? Pred alebo po špárovaní?nbsp;
Dlažbový kryt je vhodné zavibrovať v dvoch fázach. 
Najprv ihneď po uložení dlažbových tvaroviek, po ktorom nasleduje zasypávanie škár - maximálne 1 cm pod hornou hranu tvarovky.

Škárovací materiál treba pred druhou fázou vibrovania dôkladne pozametať, aby sa nepoškriabal povrch. Po dokončení druhého zavibrovania plochu opäť zasypeme zvyšným špárovacím materiálom.


Otázka č. 12 - Vyvážate zámkovú dlažbu aj na východ Slovenska?
Dovoz našich výrobkov sme schopní zabezpečiť do všetkých častí Slovenska, cez našich zmluvných prepravcov. V prípade, že v rovnakom časovom období zabezpečujeme dovoz pre viacerých zákazníkov z rovnakej lokality, cena za dopravu dlažby vychádza výhodnejšie oproti sólovým dodávkam.

 
Otázka č. 13 - Ako je možné spevniť chodník keď nechcem použiť obrubníky?
Dlažbové tvarovky je možné lepiť na podkladový betón. V prípade, že pod dlažbou bude štrkový násyp, odporúčame použiť obrubníky, aby sa dlažba neskôr nerozchádzala a chodník zostal celistvý.

 
Otázka č. 14 - Mám nejakú záruku na dlažbu?
Na všetky naše výrobky sa vzťahuje záruka kvality v zmysle normy STN EN a to je 24 mesiacov od dátumu výroby, pokiaľ nie je v kúpnej zmluve uvedené inak.

Otázka č. 15 - Aké kriériá kvality spĺňajú vaše výrobky?
Výrobky spĺňajú kritéria kvality v zmysle STN EN a nesú značku zhody CE. Kópia Vyhlásenia o zhode je priložná ku kúpnej zmluve alebo sa vystaví na požiadanie v sídle predávajúceho.

Otázka č. 16 - Čo je TerraGUARD?
TerraGUARD je ochranná známka dlažieb TERRABELLA®. Dlažbové tvarovky pod touto ochrannou známkou spĺňajú všetky normy STN EN 1338 a STN EN 1340 pre betónové obrubníky. Výrobky dodržiavajú všetky kritéria zhody CE a sú opatrené špeciálnou hydrofobizáciou, ktorá zabraňuje prebytočnej nasiakavosti tvarovky voči dažďovej vode a tým zabraňuje tvorbe cementových výkvetov. Hydrofobizácia tiež zlepšuje mrazuvzdornosť a odolnosť voči posypovým soliam.

 

Otázka č. 17 - Ako sa ukladá zámková dlažba na paletu?
Zámková dlažba je ukladaná na paletu paletovacím prístrojom. Prístoj ukladá dlažbové kocky po vrstvách v priečnom alebo pozdĺžnom smere. Niekedy sa zvyknú dlažbové kocky ukladať jedna vrstva v priečnom a druhá v pozdĺžnom smere na paletu.

 

Otázka č. 18 - Aké druhy zámkovej dlažby existujú?
Vibrolisované - ide o dvojvstvové dlažby (jadrová a nášľapná vrstva). Vymývané - vznikajú tak, že sa nášľapná vrstva vymyje. Vibroliate - sú z liateho betónu, ktorý sa následne vibruje.

Otázka č. 19 - Čo je okapový chodník?
Okapový chodník je chodník okolo rodinného domu menšej šírky. Jeho úlohou je odvádzať dažďovú a inú prebytočnú vodu. Slúži na to, aby zabraňoval podmývaniu základov domu alebo budovy.

 
Otázka č. 20 - Betónová dlažba - čo je fáza?
Ide o označenie betónovej zámkovej dlažby, ktorá má hranu so skosením alebo s tzv. špárou alebo škárou. Ide o nesprávny preklad z nemčiny, ktorá pozná označenie dlažby "mit Faze" (správny preklad do slovenčiny znie: hrana so skosením) a "ohne Faze" (správny preklad do slovenčiny znie: ostrá hrana alebo hrana bez skosenia).

 
Otázka č. 21 - Aký je rozdiel medzi tvarovkou a tvárnicami?
Medzi slovom tvarovka a tvárnica nie je žiadny rozdiel. Ide o synonymné výrazy - označujú rovnaký produkt. Existuje viacero typov tvárnic či tvaroviek. Murovacie tvárnice, debniace tvárnice, vegetačné tvárnice alebo zatrávňovacie tvárnice, žľabovkové tvárnice alebo betónnové žľaby. Používa sa aj výraz dlažbová tvarovka pre označenie zámková dlažba.

Katalóg 2019

Pozrite si aktuálny katalóg dlažieb, cestných prvkov, tvárnic a plotových prvkov Terrabella pre rok 2019 »

O našej betonárni

Produkty s ochrannou známkou Terrabella sa vyrábajú v našej vlastnej betonárni v Malženiciach pri Trnave. Investície sme nasmerovali do kúpy najmodernejších výrobných liniek.

Na účely prispôsobenia obsahu a reklám, poskytovania funkcií sociálnych médií a analýzy návštevnosti používame súbory cookie. Informácie o tom, ako používate naše webové stránky, poskytujeme aj našim partnerom v oblasti sociálnych médií, inzercie a analýzy.